close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Czwartek 14 Grudzień 2017 | Imieniny: Alfred, Izydor
Strona głównaKontaktAktualnościGaleriaPrzetargiWirtualne wycieczki po Gminie CzłuchówMapyABC o azbeścieCZYSTE POWIETRZE POMORZA EDYCJA 2017
INFORMATOR
SAMORZĄD
SPORT
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
OCHRONA ŚRODOWISKA
Edukacja
LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
  
Kalendarz wydarzeń
Grudzień
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31on line: 13 odwiedzin:Biomasa

BUDOWA KOTŁOWNI NA SŁOMĘ  W GMINIE CZŁUCHÓW W LATACH 2003/2005

do pobrania w poniższym linku (format *.pdf - wielkość 700kb)

http://pliki.ugczluchow.pl/pub/dokumenty/biomasa.pdf  

 

 

Ochrona środowiska


W ostatnim okresie w Gminie Człuchów podjęto szereg inwestycji, wśród których do najważniejszych należą zadania z zakresu ochrony środowiska.  Za najważniejsze uznano uporządkowanie gospodarki odpadami oraz gospodarki wodno-ściekowej. W latach 1998-2000 wspólnie z gminą Miejską Człuchów wybudowano składowisko odpadów komunalnych w miejscowości Kiełpin. Jest to składowisko spełniające wszelkie wymogi stawiane tego typu obiektom.
Z chwilą oddania składowiska do eksploatacji przystąpiono do selektywnej zbiórki szkła oraz tworzyw sztucznych (tzw. "PET"). Systemem segregacji objęte są wszystkie miejscowości na terenie gminy.
Gmina Człuchów jest zwodociągowana w 99%, dlatego też należało stworzyć system oczyszczania i odprowadzania ścieków. W grudniu 2001 roku z inicjatywy samorządów miejskiego i wiejskiego oddano do użytku rozbudowaną i zmodernizowaną oczyszczalnię ścieków w mieście Człuchowie. Oczyszczalnia o przepustowości 5.400 m3/d (możliwe 8.000 m3/d) będzie oczyszczać ścieki z terenu gminy wiejskiej i miejskiej. Kolejnym zadaniem będzie budowa sieci kanalizacji sanitarnej.

Gaz - paliwo ekologiczne


      W październiku 2000 roku została oddana do użytku sieć gazowa wysokiego ciśnienia. Pozwoliło to na wybudowanie sieci gazowych średniego ciśnienia na terenie miejscowości Ględowo i Kołdowo. Samorząd prowadzi rozmowy z Zakładem Gazowniczym w Bydgoszczy na temat dalszej gazyfikacji gminy.

Ekologiczne grzanie


      Prowadzona jest termomodernizacja w placówkach oświatowych. W ramach zadania wymieniana jest instalacja centralnego ogrzewania oraz stolarka budowlana. W roku oddano do użytku kotłownie na biomasę w szkole Podstawowej w Polnicy. Natomiast od 2000 roku w SP w Biskupnicy, pracuje nowoczesna kotłownia olejowa.
Władze gminy dążą do tego aby stopniowo kotłownie węglowe w innych szkołach i obiektach komunalnych zostały wymienione kotłowniami na paliwo ekologiczne lub biomasę. Redukuje się również ilość kotłowni lokalnych poprzez budowę sieci cieplnych.

Kotłownia na biomasę w Szkole Podstawowej w Wierzchowie Dworcu

OBIEKT:
Szkoła Podstawowa w Wierzchowie Dworcu gm. Człuchów.

Nowy budynek szkoły

Stary budynek szkoły

CEL INWESTYCJI:

Modernizacja systemu centralnego ogrzewania:
- budowa nowego źródła ciepła opalanego słomą;
- wymiana instalacji centralnego ogrzewania.

OPIS STANU PRZED MODERNIZACJĄ:

Szkoła składająca się z dwóch wolnostojących budynków zasilana była w ciepło z własnej kotłowni zlokalizowanej w piwnicy jednego z budynków. Źródło wyposażone było w dwa kotły węglowe, obsługiwane ręcznie, o łącznej mocy zainstalowanej ok. 320 kW.
Stan techniczny źródła był zły. W kotłowni spalano ok. 72 ton węgla, ponosząc wydatki na zakup opału w wysokości 37.208,00 PLN (sezon 2002/2003).


KRYTERIA WYBORU MODERNIZACJI:

Dokonując wyboru zakresu i technologii modernizacji kierowano się następującymi kryteriami: nowe źródło będzie tanie w eksploatacji oraz ekologiczne. Dlatego wybrano dla nowej kotłowni technologię opartą na kotłach wrzutowych opalanych słomą.
Dodatkowo za zastosowaniem tego paliwa przemawiały następujące czynniki:
- pieniądze na zakup opału zostają na lokalnym rynku, wzbogacając tutejszą społeczność;
- powstała możliwość pracy przy produkcji, zbiorze i transporcie opału do kotłowni;
- nie zostało zlikwidowane stanowisko pracy palacza.
Wybór technologii kotłowni wpisuje się w politykę ekologiczną gminy, która ma na celu zamianę węgla w kotłowniach budynków użyteczności publicznej paliwami odnawialnymi, dostępnymi na terenie gminy.
Wykonano audyt energetyczny w którym przedstawiono potencjalne kroki termomodernizacyjne. W wyniku optymalizacji przedsięwzięć modernizacyjnych i analizy techniczno-ekonomicznej wybrano wariant najbardziej opłacalny pod względem ekonomicznym. W audycie pokazano rzeczywiste zapotrzebowanie na moc cieplną.

OPIS STANU PO MODERNIZACJI:

Stosując się do zaleceń audytu wykonano:
- modernizację instalacji c.o.;
- budowę nowego źródła ciepła.
W b.r. planowana jest wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, a w latach następnych docieplenie budynków, co przyczyni się w efekcie do dalszego obniżenia kosztów ogrzewania.
Kotłownia oparta na jednym kotle o mocy 400 kW. Kocioł opalany jest okrągłymi balotami słomy o wymiarach i parametrach:
- średnica do 1,75 m;
- długość do 1,7 m;
- masa 230-250 kg/szt;
- wilgotność do 20%.

W kotle wykorzystywany jest system spalania przeciwprądowy. Jest to kombinacja gazyfikacji biopaliwa oraz spalania gazu i cząstek paliwa w strumieniu nadmuchiwanego powietrza. Paliwo ładowane jest do kotła ciągnikiem wyposażonym w podnośnik widłowy czołowy, przeznaczony do transportu balotów słomy. Usuwanie popiołu z komory paleniskowej odbywa się ręcznie.
Budynki szkoły zasilane są obiegami pompowymi wyposażonymi w pompy z regulowaną prędkością obrotową.

Zawory mieszające z siłownikami sterowanymi regulatorem czasowo. pogodowym umożliwiają automatyczną regulację temperatury wody w instalacji c.o. w zależności od temperatury zewnętrznej.
Inwestycję realizowano od 30.06.2003 roku do 15.09.2003 roku.

EFEKTY MODERNIZACJI:

Zastąpiono paliwo kopalne na odnawialne. Zamiast 72 ton węgla, spalono 155 ton słomy (bez stosowania nocnych obniżeń temperatury).

Nastąpiła znaczna redukcja emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Uzyskane oszczędności w eksploatacji systemu cieplnego budynku pozwalają na zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej automatyki w nowym źródle i przeprowadzonej modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, w obiektach utrzymywane są warunki komfortu cieplnego.

KOSZT PRZEDSIĘWZIĘCIA - 463.902,62 PLN

- audyt energetyczny - 6.344,00 PLN
- dokumentacja projektowa - 26.187,00 PLN
- budynek kotłowni z magazynem i garażem - 107.230,26 PLN
- źródło ciepła (kotłownia) - 188.146,90 PLN
- modernizacja instalacji c.o. - 68.913,46 PLN
- sieć cieplna preizolowana - 25.268,70 PLN
- ciągnik - 33.500,00 PLN
- pozostałe koszty (nadzór oraz pozostałe usługi) - 8.312,30 PLN

ŹRÓDŁA FINASOWANIA:

- Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska 130.000,00 PLN
- Środki własne: 333.902,62 PLN

KOSZTY OGRZEWANIA W SEZONIE 2003/2004:

Zakupiono 155 ton słomy za kwotę 12.339,00 PLN.

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  Facebook
Oferta inwestycyjna
Biuletyn Informacji Publicznej
Język migowy
Chojnicko-Człuchowski Miejski Obszar Funkcjonalny


POGODA
  

REKLAMA
  

  
© 2008 - 2017 Człuchów Strona głównaAktualnościBiuletyn Informacji Publicznej