close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wtorek 12 Grudzień 2017 | Imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
Strona głównaKontaktAktualnościGaleriaPrzetargiWirtualne wycieczki po Gminie CzłuchówMapyABC o azbeścieCZYSTE POWIETRZE POMORZA EDYCJA 2017
INFORMATOR
SAMORZĄD
SPORT
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
OCHRONA ŚRODOWISKA
Edukacja
LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ
  
Kalendarz wydarzeń
Grudzień
N Pn Wt Śr Cz Pt Sob
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31on line: 13 odwiedzin:Aktualności

Na terenie gminy Człuchów, w miejscowości Sokole koło Polnicy, powstaje nowa atrakcja turystyczna regionu, a mianowicie Tradycyjna Pracownia Garncarska Rodziny Arkuszyńskich. Będzie ona jedną z kilku zachowanych do dnia dzisiejszego, tradycyjnych pracowni garncarskich w Polsce, gdzie proces wykonywania naczyń glinianych odbywa się jak przed wiekami - na kole garncarskim, a proces wypalania glinianych wyrobów w tradycyjnym piecu garncarskim.

Właściciel Pracowni - Jarosław Arkuszyński z Człuchowa kontynuuje rodzinne tradycje rzemiosła garncarskiegp zapoczątkowane już w XIVw. w Arkuszewie k.Gniezna i pielęgnowane przez wiele lat przez dziadka Franciszka i ojca Ryszarda Arkuszyńskich.

Marzenie o stworzeniu Pracowni jako miejsca z duszą, dostępnego dla zwiedzających, z ekspozycją gotowych wyrobów udaje się realizować dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Unii Europejskiej. Budowa pracowni garncarskiej realizowana jest w ramach projektu pt. „Żywe Muzeum Garncarstwa Tradycyjnego Rodziny Arkuszyńskich – budowa i wyposażenienie tradycyjnej i wielopokoleniowej Pracowni Garncarskiej w Polnicy, Gmina Człuchów – etap I’’ i współfinansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dysponowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 (Oś Priorytetowa 1. Rozwój i innowacje w mikroprzedsiębiorstwach).


Pracownia pełnić będzie również funkcję otwartego muzeum. Dostępna będzie dla turystów, wycieczek szkolnych i zwiedzających już w drugiej połowie tego  roku. Oprócz zwiedzania pracowni garncarskiej możliwy będzie zakup glinianych wyrobów, dzbanów, donic, mis itp. Pod koniec br. planowane jest zorganizowanie pierwszych kursów garncarstwa z możliwością z noclegu w pokojach gościnnych znajdujących się nad Pracownią.

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  Facebook
Oferta inwestycyjna
Biuletyn Informacji Publicznej
Język migowy
Chojnicko-Człuchowski Miejski Obszar Funkcjonalny


POGODA
  

REKLAMA
  

  
© 2008 - 2017 Człuchów Strona głównaAktualnościBiuletyn Informacji Publicznej